یک شنبه، 30 شهریور 1399

گیاه شناسی زعفران (saffron)

زعفران Saffron گیاهى است چند ساله و از تیره زنبقیان Iridaceae، جنس crocus، گونه Sativa، راسته ليليال ها Liliales ميباشد.زعفران گیاهی به ارتفاع 10 تا 30 سانتی متر است. تخمدان سه برچهاي، تعداد پرچم آنها 3 عدد و مادگي آنها در مرکز گل قرار گرفته و دارای یک تخمدان است از قسمت تخمدان خامه خارج می گردد خامه طویل و کشیده و به رنگ زرد کمرنگ است که منتهي به كلاله سه شاخه به رنگ قرمز و نارنجي است.کلاله همراه با خامه پس از خشك كردن، زعفران تجارتي را تشكيل مي دهند. ريشه هاي زعفران از نوع افشان هستند. برگ هاي حقيقي زعفران ۵ تا ۱۱ عدد بوده برگ‌های نوک تیز که روی برگ آن تیره تر است.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: مراحل فنولوژیکی رشد زعفران

برگهای حقیقی زعفران معمولا همزمان با گلدهی و یا کمی بعد از آن در می آیند. پوشش گل از سه كاسبرگ وسه گلبرگ همرنگ بنفش تشكيل مي شود، به طوري كه تشخيص كاسبرگها از گلبرگها مشكل مي باشد. جنس زعفران داراي طيف وسيعي از نظر تعداد كروموزوم مي باشد ولي بيشتر 2n=24 ذكر شده است.پیاز زعفران غده اى و توپر مى باشد و داراى چند پوست و یک مغز سفیدرنگ و شیرین است. پیازهاى جوان پوسته اى قهوه اى رنگ دارند ولى پیازهاى مادر چند پوسته دارند.
در قسمت فوقاني پياز(کورم) بسته به درشتي آن 4-1 جوانه رأسي ديده ميشود که اين جوانه ها بعداً وظيفه ايجاد گل و برگ را به عهده دارند.در زعفران سه نوع ریشه متمایز است:ریشه های جاذب ، ریشه های کوتاه(رابطه ) و ریشه های رابط و جاذب.

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی زعفران