تاریخچه زیتون در جهان

 قدمت درخت زیتون موجب گردیده که این درخت با تاریخ بشر در هم آمیخته باشد. مطالعه متون قدیمی نشان می دهد که تمدن های دارای زیتون، آن را افتخاری برای خود می دانستند و از این رهگذر است که برای این درخت جاودانه افسانه های بی شماری ساخته و پرداخته اند. در ایران و ارمنستان آن را در دوران نسبتاً اولیه تاریخ می‌شناختند. رومیان از این درخت حمایت کرده و آن را مایه ی صلح و صفا معرفی می-کردند، این باور به طور سمبلیک در فرهنگ غرب وجود دارد، به طوری که در نشان سازمان ملل، شاخه ای از زیتون وجود دارد. واقعیت این است که منشاء زیتون ناشناخته است، اما احتمال داده می شود سوریه یا صحرای مرکزی آفریقا خواستگاه این محصول باشد.

حدود5000 سال قبل زیتون در کنار تمدن مدیترانه کشت و توسعه یافت و در حال حاضر تولید تجاری آن در همین حوزه است. دانشمندان درخت زیتون را متعلّق به دوران سوم زمین شناسی می دانند. آخرین اکتشافات باستان شناسی نشان می دهد که کاشت و پرورش زیتون از 3500 سال پیش از میلاد مسیح مرسوم بوده و مردم آن دوران با فوائد درخت به خوبی آشنایی داشته اند. درطول قرون 15 و 16 اسپانیایی ها کشت و کار زیتون را به مردم دنیای جدید (آمریکا) معرفی کردند. همچنین قلمه های زیتون توسط کاوشگران اسپانیایی به پرو انتقال یافت. یک قرن بعد تجارت فرآورده های زیتون موجب شد که باغ های زیتون در کالیفرنیا و سپس به سایر مناطق امریکا توسعه یابد و به همین صورت مهاجران ایتالیایی و اسپانیایی زیتون را به استرالیا و جنوب آفریقا انتقال دادند. مذاهب مختلف نیز زیتون را مقدس و مبارک می شمرند. تورات زیتون را نخستین درخت می داند و در انجیل بیش از 200 بار از آن نام برده شده و قرآن نیز به آن قسم یاد کرده است.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: پراکندگی و کشت زیتون در ایران

این گیاه در شیلی به فراوانی سرزمین اصلی زیتون کشت می‌شود (گاهی اوقات تنه درخت قطور می‌شود) درحالی که روغن به دست آمده از میوه آن کیفیتی متوسط دارد. بعد از آن، زیتون وارد کشور پرو شد اما به موفقی شیلی نبوده‌است. پس از یاین که در قرن ۱۷ (مبلغان مذهبی یسوعی) آن را به مکزیک بردند و توسط همین نمایندگان در کالیفرنیا کاشته شد که در آن‌جا بر اثر مدیریت بی‌دقت فاتحان انگلوساکسون کشت آن متوقف شد. در ایالات جنوب شرقی نیز به کشت آن مبادرت شده مخصوصاً در کارولینای جنوبی، فلوریدا و می‌سی‌سی‌پی. این گیاه درون بسیاری از کشورهای نیم‌کره شرقی کشت شده که به علت نوع کشت در قدیم ناسازگار محسوب می‌شده‌است. امروزه زیتون یکی از منابع مهم افزوده شده برای کشاورزان استرالیایی است. کوینزلند دارای آب و هوایی بسیار مطلوب برای زیتون است. در جنوب استرالیا نزدیک آدلاید شدیداً رشد می‌کند و احتمالاً مناطق ساحلی فراوانی در این قاره جزیره‌ای وسیع وجود دارد که امکان پرورش این گیاه در آن‌ها نیست. هم‌چنین زیتون با موفقیت در برخی قسمت‌های جزایر مهاجرنشین معرفی شده‌است.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: پراکنش کشت برنج در ایران

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی زیتون