آفات- شپشک آرد آلود دنباله‌دار دم‌دراز

شپشک آرد آلود دنباله‌دار دم‌دراز (Pseudococcus longispinus)
مشخصات و زیست‌شناسی:
شپشک آردآلود مرکبات حشره‌ای است با بدنی نرم، بیضی‌شکل و صورتی رنگ که در هنگام بلوغ تقریباً 1 تا 3 میلی‌متر طول داشته که بدن پس از مرحله اول رشد از ماده مومی سفیدی پوشیده شده و زوایدی کوتاه نیز از اطراف آن بیرون آمده است. حشرات باغ کوچک، دارای دو بال کاذب بوده و پوره یا حشره نارس آن کاملاً شبیه به حشرات بالغ ماده و فقط مقداری کوچکتر می‌باشد. چرخه زندگی شپشک آردآلود مرکبات یا شپشک دنباله‌کوتاه (دم‌کوتاه) معمول‌ترین گونه‌ای است که روی گیاهان زینتی دیده می‌شود.
این حشره دامنه میزبانی زیادی داشته و گیاهان آبدار و با ساقه نرم را همچون کرچک هندی، یاسمن، بگونیا، خرزهره، کلم، گل‌آویز و کاکتوس را ترجیح می‌دهد. سایر میزبان‌ها آن نیز شامل مرکبات، شمعدانی، ارکیده، بنت‌قنسول، پیچک، خون سیاوشان و داودی می‌باشد. حشره بالغ ماده بین 600-300 تخم در کیسه کتانی، مومی و فشرده‌ای که در قسمت انتهایی و پشتی بدنش قرار دارد می‌گذارد. تخم‌گذاری بین یک تا دو هفته ادامه داشته و به محض پایان یافتن تخم‌گذاری، حشره ماده می‌میرد.
کیسه تخم را می‌توان در محور اصلی ساقه و در برخی مواقع در دیگر قسمت‌های گیاه نیز یافت. پس از 10 روز تخم‌ها باز شنده و پوره‌ها یا خزنده‌ها شروع به تغذیه می‌کنند. پوره‌های ماده‌ها در سه نسل کامل ‌شده که ممکن است بسته به دمای محیط بین یک ماه تا بیش از یک‌سال به طول بی‌انجامد. در شرایط غیرطبیعی گلخانه‌ها، این چرخه زندگی بین 2-1 ماه طول می‌کشد.
در مدت زمان کوتاهی پس از شروع تغذیه توسط پوره‌های خزنده، بدنشان پوشیده از ماده مومی سفید رنگ می‌شود. پوره‌های خزنده در اطراف گیاه حرکت می‌کنند، اما عموماً در فعالیت‌هایشان بسیار کند می‌باشند. شپشک آرد آلود مرکبات، شرایط مرطوب را ترجیح ‌داده، اما در شرایطی نیز قابلیت سازگاری با آب و هوای خشک را پیدا می‌کند.
خسارت: شپشک‌های آردآلود از شیره گیاه تغذیه ‌کرده که همین مسئله موجب بدشکلی، کوتولکی و زردی شاخ و برگ‌ها می‌گردد. هم‌چون بقیه حشرات تغذیه‌کننده از شیره‌گیاهی، شپشک‌های آردآلود نیز مقدار زیادی عسلک ترشح می‌کنند که باعث توسعه قارچ دوده و مورچه‌ها می‌شود.
کنترل زراعی: شامل الف) بیرون‌راندن حشرات بوسیله آب‌پاشی؛ ب) استفاده از ارقامی که حشره آنها را کمتر ترجیح می‌دهد؛
ج) رعایت‌کردن اصول بهداشت بوسیله بررسی گیاهان جدید؛ د) هرس گیاهان آ‌لوده،
ه) مبارزه بیولوژیک (شامل استفاده از شپشک استرالیایی بال توری سبز- شکارچی و زنبورهای پارازیت  Leptomastix dactvlopii).

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی آلو