کنه مرکبات جنوب یا کنه شرقی مرکبات

کنه مرکبات جنوب یا کنه شرقی مرکبات (Eutetranychus orientalis)
مشخصات و زیست‌شناسی: کنه کامل شکل بیضی پهن به طول 45/0 میلیمتر می باشد. شکم آن قهوه ای تیره و سرسینه زرد مایل به قرمز می باشد. در سطح پشتی بدن دارای لکه های تیره است که گاهی بشکل(H) دیده می شود.
تخم ها کروی و رنگ آن قرمز روشن است. زمستان گذرانی به صورت تخم است و بطور متوسط
 6 نسل در سال دارد. نسل اول در اواخر خرداد و نسل آخر نیمه آبان ظاهر می گردد.
خسارت: درخت‌های جوان و نهال‌های مرکبات بیشتر مورد حمله این کنه قرار می‌گیرند.
در درخت‌های بارور علاوه بر ریزش برگ‌ها، میوه‌ها نیز به شدت می‌ریزند.
برگ‌های آفت‌زده به خصوص در سطح زیرین، خاکستری متمایل به سفید رنگ به نظر می‌رسند و لکه‌های خشکیده روی آنها دیده می‌شوند. این آفت به ترتیب روی لیموشیرین، لیموترش، گریپ‌فروت و پرتقال موجب خسارت می‌شود.
مبارزه:
الف) کنه قرمز و کنه زرد شرقی:
1- سم‌پاشی زمستانه: در صورت آلودگی درخت‌ها به کنه‌های بالغ می‌توان این مبارزه را همراه با روغن‌پاشی زمستانه بر علیه شپشک‌ها انجام داد. در این صورت می‌توان از سموم نئورون 5/1 در هزار، اورتوس 5/0-1 در هزار و تدیون 2 در هزار استفاده نمود.
2- سم‌پاشی تابستانه: در این زمان نیز در صورت مشاهده آلودگی می‌توان با یکی از سموم توصیه شده در بالا مبارزه را با سم‌پاشی تابستانه شپشک‌ها همزمان انجام داد.
ب) کنه نقره ای:
1- سم‌پاشی زمستانه: این سم‌پاشی زمانی انجام می‌گیرد که درخت‌ها در فصل قبل آلودگی شدید به کنه نقره‌ای داشته باشند. برای کنترل آفت می‌توان از سمومی مانند نئورون و اورتوس که هم روی کنه قرمز و هم روی کنه نقره‌ای تأثیر دارند، همزمان با روغن‌پاشی زمستانه برعلیه شپشک‌ها مورد استفاده قرار داد.
2- سم‌پاشی تابستانه: در صورت وجود آلودگی از نیمه دوم خرداد تا نیمه اول تیر ماه همراه یا به طور جداگانه از سم‌پاشی بر علیه شپشک‌ها با یکی از سموم توصیه شده نظیر نئورون 5/1 در هزار، زینب یا مانکوزب (200- 150 گرم در یکصد لیتر آب) سم‌پاشی صورت گیرد. در صورت وجود آلودگی مجدد در شهریورماه نسبت به سم‌پاشی باغ به صورت لکه‌ای یا کامل با سموم توصیه شده بالا می‌توان اقدام نمود.

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی مرکبات