ترکیب و خواص غذایی برنج

در برنج 70 تا 73 درصد نشاسته، 2 تا 3 درصد قند،1 تا 2 درصد مواد ازته، 1 تا 3 درصد چربی، 4 تا 5 درصد سلولز و همی سلولز،7 تا 8 درصد پروتین و انواع ویتامین‌های 1B، 2B،3B و مواد معدنی شامل پتاس، منیزیم،آهن و اسیدفسفریک وجود دارد. در ترکیب برنج؛ چربی، کربوهیدرات‌ها، فیبر و فلزاتی همچون آهن و موادی مانند کلسیم نیز وجود دارد.

در طب سنتی ایران اعتقاد بر این است که خوردن برنج با شیر و شکر کثیرالغذا بوده و محرک نیروی جنسی و چاق‌کننده می‌باشد. خوردن آن با دوغ تازه و سماق، تسکین دهنده حرارت و تشنگی و درمان اسهال صفراوی است.  برنج پخته در اشخاص حرارتی تولید حرارت و در رطوبتی‌ها ایجاد رطوبت می‌کند، به همین دلیل اغلب پزشکان د هنگام بیماری خوردن آن را منع کرده‌اند، ولی در زمان سلامتی آن را کاملاً تجویز می‌کنند، چون باعث طول عمر و صحت مزاج است. شلتوک برنج دارای مقدار زیادی ویتامین B می‌باشد. برنج سفید از سایر انواع آن بهتر و ارزش غذایی آن بیشتر است.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: نیازهای زیستی گیاه برنج و کود مورد نیاز

برنج دارای حالت جمع‌کنندگی و یبوست‌آور است و به تنهائی خاصیت غذائی کمی دارد. برای مبتلایان به فشار خون مفید است.برای پیچش شکم، اسهال، بیماری کبدی، برنج پخته مفید است،  خصوص ترکیب شیر بز با برنج در غذای شیر برنج مفید می‌باشد.برخی آش تهیه شده از پوسته برنج که کاملاً سرند نکرده باشند، را برای تقویت دهی رشد مو مفید می‌دانند.

زیانهای برنج: برنج برای اشخاصی که دچار قولنج یا مستعد قولنج هستند، خوب نیست. منظور از قولنج در اینجا دردهای ناگهانی در محدوده شکم است که گاهی اوقات برای برخی افراد رخ می‌دهد؛ و منظور قولنج شکستن نیست.


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی برنج