انواع متفاوت نهال گردو

انواع نهال گردو
-نهال گردو اسرائیلی:
این گردو در اکثر مناطق کشور قابل کشت می باشد. از نظر صرفه اقتصادی به صرفه بوده زیرا یک سال بعد از کاشت در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوای درختان بارور شده و گردو می دهد.
-نهال گردو محلی تویسرکان :
این گردو در اکثر مناطق کشور قابل کشت می باشد ، ارتفاع آن به بیش از ۳۰ متر میرسد و بعد از سال پنجم به بار مینشیند و از مرغوبترین گردوهای ایرانی است.
-نهال گردو ضیاء آباد قزوین :
این نوع گردو در اکثر مناطق کشور قابل کشت می باشد ، ارتفاع آن به بیش از ۳۰ متر میرسد و بعد از سال پنجم به بار مینشیند و از مرغوب ترین گردوهای ایرانی است.

-نهال گردو خوشه ای :
با توجه به شرایط آب و هوایی، این درخت در پنج‌سالگی به مرحله اقتصادی رسیده و حدود یک‌هزار گردو در سال تولید می‌کند در این نوع واریته، ارتفاع کوتاه این درخت است، بذر درخت گردوی خوشه‌ای پس از دو سال و در ارتفاع حداکثر یک متر در گلدان به مرحله باردهی رسیده و می‌توان محصول آن را برداشت کرد.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: نیاز های آب هوایی گردو

-نهال گردو فرانکوت( فرانسوی)
دارای تنه نیمه بلند و قوی، اندازه محصول نسبتا ریزو زود به بار می نشیند ، محصول زیادی می دهد و مغز آن بازارپسند است، نسبت به گونه های دیگر یکهفته دیرتر به بار مینشیند، به خاطر دیرگلی اغلب از خطر سرمای بهاره در امان است.
-نهال گردو لارا ( امریکایی)
ظرفیت باردهی آن بالاست، میوه آن زودرس است، تنه نیمه بلند و نیمه گسترده ای دارد، نسبت به بیماری باکتریوز حساس است، این رقم باید در مناطق عاری از یخبندان کاشته شوند.

-نهال گردو پدرو
رقمی زودبازده، میوه آن درشت و پوست سنگینی دارد، گرمای شدید تابستان در کیفیت پوست سبز و مغز میوه این رقم تاثیر منفی دارد و به بیماری باکتریوز حساس است.
-نهال گردو هارتلی
زود به بار می نشیند و در مناطقی بعمل می آید که یخبندان های بهاره است، میوه اش نیمه رس و کیفیت مطلوبی دارد، نسبت به باکتریوز و شانکر حساسیت دارد.
-نهال گردو پاریزین فرانسوی
رشد کندی دارد و باردهی با تاخیر دارد، میوه ی آن مستطیلی و اندازه مناسب دارد، دیرگل و قوی و مقاوم با باکتریوز است.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: گیاه شناسی درخت گردو

-نهال گردو هاروارد
رقم پرمحصولی بوده و بصورت پرچین کاشته می شود، برگهایش دیر ظاهر می شوند، میوه ی درشت گردو صاف دارد
-نهال گردو چندلر
درختی با رشد متوسط، میوه ی آن بیضی شکل و پوست سبز صاف و تیره ای دارد. نهال گردو پیوندی چندلر مقاوم به بیماری باکتریال مقاوم به سرما 35%چربی بیشتر نسبت به ارقام دیگر دارد.
-نهال گردو سانلند
میوه های درشت، طویل و بیضی دارد، بسیار زودرس و پرمحصول، به سرمای دیررس بهاره حساسیت دارد
-نهال گردو سجنوو (یوگوسلاوی)
درختی با رشد متوسط، میوه ی آن بیضی شکل و پوست سبز صاف و تیره ای دارد.
-نهال گردو کانادایی
زود به بار می نشیند و در مناطقی بعمل می آید که یخبندان های بهاره است، در هر منطقه ای جوابگو می باشد، اما در مناطق کوهستانی بسیار مناسب است. میوه اش کیفیت عالی دارد و پوست آن کاغذی می باشد.
-نهال گردو شیلی
زود به بار می نشیند و پربار، پوست آن به راحتی جدا می گردد، بسیار بازار پسند و نسبت مغز حدودا ۸۵% می باشد و تقریبا در هر منطقه ای جوابگو می باشد. میوه آن کیفیت عالی دارد و پوست آن کاغذی می باشد
-نهال گردو پیوندی (زودبازده)
ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانت دارد و تعدادی گردو بر روی آن مشاهده می گردد ، محصول آن نسبتا ریز است.

با کشتیار بهتر بکاریم: توصیه های فنی کشاورزی

-گردوی کاغذی
درختان این گردوها که احتمالا واریته و ارقام آن هم یکنواخت نیست، هر چند این رقم از نظر ارثی خالص و دارای ویژگی های ثابت نیست، ولی میتوان گفت که از نظر بازارپسندی دارای ویژگیهای ممتازی است. شکل میوه آن کم و بیش گرد یا کمی کشیده و نوک تیز دارای پوست نازک خارجی برنگ شکلاتی کم رنگ، دارای مغز سفید و سالم و بازار پسند است. درخت آن نیز در شرایط مساعد بخوبی و با گسترش کافی می روید و میزان باردهی آن متوسط است. این رقم بهترین و پر ارزشترین گردوی آجیلی را تشکیل میدهد.
-گردوی سنگی (همدان و تویسرکان)
پوست خارجی دانه آن سفید، ضخیم، سخت، چین دار، محکم و خاکستری مایل به قهوه ای یا زرد رنگ با شیارهای نسبتا عمیق در مغز آن سفید و پر حجم، درشتی آن در رویشگاههای مختلف متفاوت، شکل میوه آن کم و بیش بیضی و نوک تیز، انبارداری آن زیاد و بازار پسندی آن رضایتبخش است. این ارقام از درختان گردوی پر تولید بشمار می آید و برخی خواص خوب آن خواص نامطلوب آن را جبران میکند.
-گردوی ماکوئی
شکل ظاهری دانه آن بیضی کشیده، ضخامت پوست آن متوسط، مغز آن پر و سفید رنگ، بازار پسندی آن متوسط است.

سایر مطالب مفید در کشتیار: سرمازدگی درختان و باغات سیب

-گردوی سوزنی
بنظر میرسد که این رقم از ارقام خودرو و دانه دار گردو در ایران باشد که زیاد آمیخته، دورگ و اصلاح نشده است. دانه آن کوچک با پوست، سخت و ضخیم و حجم مغز آن کم و خارج کردن مغز آن بسیار مشکل است واغلب بوسیله سوراخ کردن با میخ، درفش و نوک چاقو مغز آنرا بیرون می آورند. بهمین مناسبت هم گردوی سوزنی نام گرفته است.
-گردوی نوک کلاغی
این گردو در ایران فقط در نقاط محدودی بطور پراکنده بنظر میرسد. پوست دانه آن خاکستری مایل به سفید و نسبتا سخت با ضخامت زیاد است. نسبت مغز به پوست دانه آن کم و مغز آن با کیفیت نامرغوب است و میزان چربی آن کم و روی هم رفته میزان بازار پسندی آن کم است.
-گردوی میوه خوشه ای:
میوه ها در این رقم علاوه بر انتهای شاخه ها، بصورت جانبی نیز ظاهر میگردد. تعداد میوه ها در هر خوشه ۵ تا ۲۴ عدد می باشد. درختان این رقم از نظر اندام متوسط ، با شاخ و بال گسترده ، تند کوتاه ، از نظر باردهی  نسبتا پر بار ولی بصورت اغراق آمیز و زود بارده می باشد.این رقم در سال اول و دوم پس از کاشت ، میوه میدهد. میوه آن نسبتا کوچک ولی بصورت مجتمع در روی یک خوشه ، با شکل گردو مایل به بیضی با مغز پر و سالم ، نسبت مغز به پوست  متعادل و چربی آن نسبتا زیاد و زود به بار نشستن آن بسیارجالب است

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی گردو