مراقبت های ویژه از ماهیان پرورشی در فصول سرد و گرم

فصول سرد
     در زمستان عمق مفید آبگیری استخر ها را افزایش می دهند (میانگین 5/2 متر). معمولا صید ماهی در فصول سرد انجام می گیرد. بنابراین از ابتدا نباید آب استخرها را پایین آورد. زیرا سرما و یخبندان طولانی مدت باعث تلفات ماهیان خواهد شد. پس باید تا قبل از آغاز یخبندان، ماهیان را به بازار عرضه نمود و حتی الامکان در شب های یخبندان صید انجام نگیرد.
فصول گرم
    میانگین عمق آبگیری در تابستان در مناطق گرم 2/2 متر است تا ماهیان بتوانند در ساعات گرم در لایه های پایینی آب تجمع یابند. آب استخرها در مناطق گرم مواجه با تبخیر و هدر رفتن آب و در نهایت کاهش ارتفاع مفید آبگیری می شود و از طرفی گرمای آب باعث کاهش اکسیژن محلول در آب می شود و با توجه به این نکته که ماهیان شدیدا در حال تغذیه هستند، دو عامل تبخیر و گرمای بیش از حد آب در رشد آنها تاثیر منفی خواهد داشت و همچنین امکان مرگ و میر ماهیان را نیز فراهم می آورد.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: مرگ و میر فصلی ماهیان گرم آبی

بنابراین ثابت نگهداشتن ارتفاع آب که توسط آب جاری و تازه تامین می شود، مشکل کاهش عمق آب ناشی از تبخیر و گرمای آب را جبران خواهد نمود. همچنین در مناطق شرجی که رطوبت و گرما بالاست و احیانا جریان باد بعنوان منبع تامین اکسیژن هوا نیز می وزد، اهمیت اکسیژن رسانی به آب استخر توسط آب جاری یا دستگاه هواده یا پمپاژ آب از اهم امور جاری محسوب می شود.