یک شنبه، 26 اردیبهشت 1400

فایده ها و خواص پرتقال خونی

پرتقال خونی به دلیل دارا بودن مقادیر بسیاری آنتو سیانین برای درمان بیماری‌های قلبی بسیار مفید است. پرتقال خونی حاوی رنگدانه‌های قرمز رنگ شفابخشی است که دانشمندان معتقدند آب این پرتقال برای درمان بسیاری از اختلالات پزشکی از جمله چاقی، بیماری‌های قلبی و حتی سندروم درد روده بزرگ مفید است

پرتقالهای خونی حاوی مقادیر بسیاری آنتو سیانین هستندو رنگدانه‌های قرمز، بنفش و آبی این میوه از بدن در برابر بیماری‌های بسیاری محافظت می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که آب پرتقال خونی از چاق شدن جلوگیری می‌کند و کسانیکه آب پرتقال خونی می‌نوشند در مقایسه با کسانیکه از آب پرتقال معمولی استفاده می‌کنند، کمتر در معرض حملات قلبی و عروقی قرار می‌گیرند.

در یک تحقیق از میان ۲۵ داوطلبی که صبحانه مفصلی میل می‌کردند افرادی که آب میوه پرتقال خونی می‌نوشیدند به مراتب کمتر از دیگر افراد در معرض حملات قلبی و عروقی قرار گرفتند. 

فواید دارویی و درمان پرتقال خونی برای بدن
1. درمان اسکوربوت

پرتقال خونی به دلیل مقادیر بالای ویتامین C که دارد به پیشگیری و درمان بیماری اسکوربوت کمک می کند.
2. منبع غنی آنتی اکسیدان ها

مقادیر بالای ویتامین C و آنتی اکسیدان های موجود در پرتقال خونی به ویژه آنتوسیانین ها به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری مزمن را از بین می برند.
3. پوکی استخوان

کلسیم موجود در پرتقال خونی برای سالم نگه داشتن و قوی بودن استخوان ها مفید بوده و خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان را کاهش می دهد.
4. دوران بارداری

پرتقال خونی به دلیل مقادیر بالای فولات که دارد به تشکیل گلبول های قرمز خون در زنان باردار کمک می کند که این می تواند جنین را سالم نگه داشته و برای رشد جنین در دوران بارداری مفید باشد.
5. سلامت کبد

پرتقال خونی به بهبود عملکرد اندام های بدن کمک می کند و یکی از بهترین میوه ها برای سم زدایی و پاک سازی کبد است.
6. معده و دستگاه گوارش

پرتقال خونی سرشار از فیبر است، مقادیر بالای فیبر موجود در آن به بهبود هضم غذا کمک می کند و برای سلامت دستگاه گوارش مفید می باشد.
7. سلامت چشم ها

مقادیر بالای ویتامین A موجود در پرتقال خونی به تقویت بینایی کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های چشمی ناشی از افزایش سن را کاهش می دهد.
8. تقویت سیستم ایمنی بدن

مقادیر بالای ویتامین C و آنتی اکسیدان های موجود در پرتقال خونی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهد.
9. لاغری و کاهش وزن

پرتقال خونی حاوی مقادیر بالای آب و فیبر است که با کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری باعث لاغری و کاهش وزن افراد می شود.
10. درمان میگرن

تحقیقات نشان داده که ماساژ روغن پرتقال خونی بر روی پیشانی می تواند به درمان سریع سردرد و میگرن کمک کند.
11. سلامت قلب

مطالعات نشان می دهد که آنتوسیانین های موجود در پرتقال خونی دارای خواص ضد التهابی قوی هستند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهند.
12. سلامتی دندان ها

مقادیر بالای ویتامین A و کلسیم موجود در پرتقال خونی به سلامت و تقویت دندان ها کمک می کند.
خواص پرتقال خونی برای پوست و مو
13. جوان سازی پوست صورت

پرتقال خونی به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین A که دارد به کاهش چین و چروک و جوان سازی پوست صورت کمک می کند.
14. بهبود سریع تر زخم ها

یکی از فواید آنتی اکسیدان های موجود در پرتقال خونی کمک به فرآیند انعقاد خون به منظور درمان سریع تر زخم ها می باشد. این برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید است زیرا می تواند از بروز زخم پای دیابتی و عوارض ناشی از آن جلوگیری کند.
15. سلامت مو

مقادیر بالای ویتامین ها و مواد معدنی موجود در پرتقال خونی به تقویت و افزایش رشد موی سر کمک می کند.
عوارض و مضرات پرتقال خونی
اسهال

زیاده روی در مصرف پرتقال به دلیل مقادیر بالای فیبر که دارد، می تواند باعث اسهال شود.
بیماری کلیوی

زیاده روی در مصرف پرتقال خونی برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی مضر می باشد چون کلیه ها نمی توانند پتاسیم اضافی را از بدن دفع کنند.