انواع روش‌های کاشت برنج

در مناطق مختلف جهان و کشور کاشت برنج به دو صورت نشایی و مستقیم انجام می‌گیرد. کشت برنج به روش نشایی متداول‌تر از روش مستقیم است و تولید محصول آن در ایران نیز بیشتر است.

-روش نشایی

در این روش ابتدا در قطعه زمینی در داخل همان مزرعه یا در خارج آن بذر کاشته می‌شود که به آن خزانه می‌گویند.

دو نوع خزانه وجود دارد: 1- خزانه سنتی 2- خزانه ایستگاهی.

-خزانه سنتی

خزانه سنتی دارای طول و عرض نا مشخص و عموماً بزرگ است. این خزانه‌ها به علت بزرگی، سطح تسطیح و ماله‌کشی در آن به خوبی صورت نگرفته و در نتیجه تخلیه آب به آسانی امکان‌پذیر نیست. آب ماندگی سبب پوسیدن بذر و گیاهک می‌شود.

با کشتیار بهتر بکاریم: چطور در شالیزار خزانه برنج بگیریم

به علت غرقابی، مورد حمله مگس خزانه قرار گرفته و عدم پوشش با نایلون در بعضی از سال‌ها باعث سرمازدگی گیاهک از طریق سرمای بهاره می‌شود. در بعضی مواقع کشاورزان به ناچار دوبار اقدام به بذرپاشی می‌کنند. میزان بذر مصرفی در خزانه سنتی بیش از خزانه ایستگاهی است.

-خزانه ایستگاهی

خزانه‌ای است جوی و پشته‌ای که طول آن متناسب با شیب زمین متغیر و حداکثر طول آن 15 متر و عرض آن در حدود 2/1 متر و فاصله کرت‌ها از هم حدود 30 سانتی‌متر است که خاک جوی‌ها به عمق 7 تا 10 سانتی‌متر برروی کرت‌ها پخش می‌گردد.

ارتفاع کرت‌ها در حدود 10 الی 15 سانتی‌متر از سطح مزرعه بالاتر است. رطوبت لازم بیشتر از طریق نشت آب جوی‌ها تأمین شده که در نتیجه نیاز به آبیاری و غرقاب‌کردن نیست. در روزهای آخر داشت خزانه، جهت سهولت در کندن باید خزانه را غرقاب نمود.

این گونه خزانه‌ها مزایای زیادی نسبت به خزانه‌های سنتی دارند. از آن جمله این مزایا می‌توان عدم آب‌ماندگی، عدم آلودگی به مگس خزانه، تأمین اکسیژن کافی برای ریشه، سهولت در کنترل و مراقبت‌های لازم و سهولت در استفاده از نایلون جهت پوشش خزانه اشاره نمود. برای نایلونی کردن خزانه باید چوب‌ها و نی‌های بلند را به صورت قوسی شکل به دو طرف کرت نصب کرد و سپس نایلون را روی آن کشید. استفاده از نایلون در خزانه برای جلوگیری از خسارت سرمای بهاره می‌باشد.

بذرپاشی در خزانه با پوشش نایلونی در بعضی از سال‌ها تا اوایل اردیبهشت ماه انجام می‌شود. پوشش نایلونی سبب می‌شود که گیاهک در اثر سرما از بین نرفته و به رشد و نمو خود ادامه دهد. برای این که پوشش نایلونی باعث گرم شدن زیاد هوای داخل خزانه نشود، صبح روزهای گرم و آفتابی قسمتی یا تمامی نایلون‌ها کنار زده می‌شود.

با کشتیار بهتر بکاریم: نگهداری نشاء برنج در خزانه

مناسب‌ترین دما برای رشد و نمو گیاه در خزانه در مراحل مختلف رشد عبارتند از:

- بذرپاشی تا 5 روز اول، دمای روز حداکثر 30 تا32 درجه و در شب 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد.

- از 6 تا 15 روز بعد از بذرپاشی، دمای روز 20 تا 25 درجه و در شب 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد.

- از 15 تا 20 روز بعد از بذرپاشی، دمای روز 20 درجه و در شب 12 تا 15 درجه سانتی‌گراد.

ضمناً جهت تطبیق گیاه با شرایط جوی محیط در زمان نشاء ضرورت دارد که 5 تا 7 روز قبل از نشاء نایلون خزانه را برداشت تا گیاه با شرایط محیطی تطبیق یافته و پس از نشاء دچار صدمه نگردد.

-روش مستقیم

بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که مهم‌ترین مسایل و مشکلات کشت مستقیم کاملاً تسطیح نبودن اراضی و رویش بیش از اندازه علف‌هرز و در نتیجه کنترل و مبارزه با آن است. ارقام محلی پابلند برای کشت مستقیم مناسب نبوده زیرا ورس می‌کنند؛ لذا ارقام پاکوتاه برای کشت مستقیم مناسبند. برای موفقیت در کشت مستقیم اولاً باید اراضی را کاملاً تسطیح نمود و بدین ترتیب بکارگیری ارقام پاکوتاه، علف‌کش‌های مناسب و کود کافی می‌توان عملکرد خوبی داشت.

قبل از بذرپاشی باید آب مزرعه را خارج کرده و سپس اقدام به بذرپاشی نمود و پس از 5 تا 6 ساعت اقدام به آب‌بستن نمود تا بذر به خوبی در خاک خزانه جاگیر شود. میزان بذر مصرفی هر هکتار در حد 70 تا 75 کیلوگرم به صورت جوانه‌دار شده است.


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی برنج