دمای مناسب برای پرورش زیتون

محصولات زیتون در شرایط آب و هوایی با زمستان های معتدل و تابستان های طولانی و خشک، بهتر رشد می کنند. بعنوان مثال، مناطق جغرافیایی مناسب برای کاشت و پرورش زیتون عبارتند از: مناطق مدیترانه اروپا و دره های ساحلی در ایالت کالیفرنیا. و کاشت زیتون  در آب و هوای گرمسیری غیر ممکن است (در ایران نیز مهمترین استان های تولید کننده زیتون بترتیب استان گیلان، زنجان، کرمانشاه، مازندران و قزوین می باشند).

  • اگر مراقبت نباشد، یخبندان بسیاری از درختان زیتون را از بین می برد. دمای  22 درجه فارنهایت ( منفی 6 درجه سانتیگراد) ممکن است به شاخه های کوچک درخت زیتون آسیب برساند، در صورتی که درجه حرارت پایین تر از 15 درجه فارنهایت (منفی 9 درجه سانتیگراد) شاخه های بزرگ و حتی کل درختان را می تواند نابود کند. حتی اگر شاخه ها و درختان زیتون در معرض سرما بتوانند زنده بمانند ، عطر و طعم زیتون و روغن حاصل از آن می تواند توسط استرک های سرما (cold streaks) تسویه و مطلوب شود. اگر در یک منطقه مستعد این تغییرات دمایی پایین زندگی می کنید، از کاشت زیتون صرفنظر کنید.
  • درختان زیتون به مقدار مشخصی سرما، نیاز دارند. افزایش گل دهی مناسب درخت زیتون به شرایط آب و هوایی پایین مانند دمای 45 درجه فارنهایت (7 درجه سانتیگراد) یا پایین تر بستگی دارد، هرچند که این دما در گونه های مختلف زیتون کمی متفاوت است. به همین دلیل است که کشت زیتون در مناطق گرمسیری و یا مناطق بسیار گرم، خیلی مشکل است.
  • اطمینان حاصل کنید که فصل شکوفه دهی درختان زیتون، نسبتاً خشک و معتدل باشد. فصل شکوفه دهی (فروردین تا خرداد) باید نسبتاً هوا خشک و  بیش از حد گرم نیز نباشد. زیتون با باد گرده افشانی می کند، بنابراین شرایط مرطوب می تواند به مجموعه ای از میوه های درخت زیتون آسیب وارد کند.

شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی زیتون