چگونگی کاشت درخت گیلاس

کاشت درخت گیلاس:
نهالِ این گیاه را در فصل بهار یا تابستان به باغ یا باغچه خود منتقل کنید. به احتمال زیاد ظرف یا گلدان نهالی که خریداری کرده‌اید از جنس تجزیه پذیر است و در خاک مرطوب به سرعت شکسته و تجزیه می‌شود و به ریشه‌ها اجازه می‌دهد که به راحتی از آن عبور کرده و در خاک گسترش یابند. اما اگر این گونه نبود و گلدان نهالتان از جنس پلاستیک و ماده‌ای دیگر بود، نیاز است که ریشه‌ها را از آن خارج کنید و سپس آن‌ها را در خاک بکارید. حالا گودالی در خاک حفر کنید که سه برابر اندازه ریشه نهالتان عمق و پهنا داشته باشد؛ سپس مقدار زیادی کود یا کمپوست غنی به همراه خاک تازه درون آن بریزید.
اگر گلدانتان تجزیه پذیر (از جنس تورب یا زغال گیاهی است) شکست‌هایی را در آن ایجاد کنید تا بر سرعت تجزیه آن بیافزایید؛ سپس نهالتان را تا جایی که قبلاً درون خاک قرار داشته است، در خاک بگذارید (آن را عمیق‌تر نکارید)، حالا اطراف ریشه‌ها را با مخلوطی از خاک و کود گیاهی یا کمپوست پر کنید. خاک را در اطراف درختتان فشار داده و سفت کنید.
اگر در منطقه‌تان وزش باد زیاد است، در سال های ابتدایی زندگی نهال آن را به یک تیر چوبی قائم ببندید تا صاف بماند و در اثر وزش باد آسیب نبیند.
پس از اینکه نهال گیلاس‌تان در باغ یا باغچه‌تان مستقر شد و پا گرفت، دیگر به خوبی و با توجه و مراقبت اندکی به رشد خود ادامه خواهد داد. در سال هایِ اولیه عمر درخت از تقویت کننده های جامد (که به آرامی آزاد می‌شوند) استفاده کنید تا رشد سالم و سریع آن را تضمین نمائید.
هر بهار قبل از اینکه جوانه‌ها باز شوند، درختتان را با روغن های مخصوص اسپری کنید. این کار بسیاری از آفات را از بین می‌برد. سپس در صورتی که مشکلی در مورد آفات یا بیماری‌ها وجود دارد به طورِ مکرر در طول فصل رشد نیز درختان را با اسپری های مخصوص آن سمپاشی کنید. توصیه می‌کنیم که از اسپری یا سمپاشی کردن درخت در زمان نزدیک به برداشت محصول پرهیز کنید. از هر ماده‌ای که برای اسپری کردن استفاده می‌کنید، بر طبق دستورالعمل نوشته شده بر روی برچسب آن استفاده کنید.