مجتمع میگو گمیشان (گلستان)

گمیشان دراصل نام شهر محسوب نمی‌گردد بلکه نام شهرستانی است که شهرهای گمیش تپه ، سیمین شهر و روستاهای تابعه را دربر گرفته است مرکزیت این شهرستان شهرگمیش تپه می‌باشد که درتاریخ ۲۲ اردیبهشت ۸۸ از شهرستان ترکمن جداشد. آب و هوای گمیش تپه استپی محلی است. در طی سال میزان بارش کم است. سامانهٔ طبقه‌بندی اقلیمی کوپن BSk است. میانگین سالانه دما ۱۷٫۶ سانتی گراد است. میانگین بارندگی در اینجا به ۳۸۱ میلی‌متر می‌رسد.
در ژوئن میزان بارش در کمترین حد خود قرار دارد که میانگین آن ۱۲ میلی‌متر است. بیشترین میزان بارش متعلق به ماه مارس (اسفند) که به‌طور میانگین به ۵۶ میلی‌متر می‌رسد. با دمای میانگین ۲۷٫۸ درجه ساانتی گراد، آگوست (مرداد) گرم‌ترین ماه سال است. در ژانویه (دی ماه), متوسط دما ۷٫۷ درجه سانتی گراد است. این میزان کمترین میانگین دما در تمام سال است. بین خشک‌ترین و مرطوب‌ترین ماه سال، تفاوت میزان بارش ۴۴ میلی‌متر است. دماهای میانگین در طول سال به میزان ۲۰٫۱ درجه سانتی گراد تغییر می‌کند.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: تامین آب استخر پرورش میگو

با توجه به محدودیت منابع آب در داخل استان گلستان، ضرورت استفاده از آبهای نامتعارف (شور و لب شور) خصوصاً استفاده از آب دریای خزر به عنوان ظرفیت ممتاز و قابل استفاده جهت آبزی پروری و در راستای فعالیت های شیلاتی و استفاده از ده ها هزار هکتار اراضی لم یزرع و شوره زار در سواحل جنوب شرقی دریای خزر ، مطالعات امکان سنجی پرورش میگو در سطح 28000 هکتار انجام گرفت ، که فاز اول آن به مساحت  4000 هکتار  عملیاتی گردید و فاز دوم به مساحت 6000 هکتار که مطالعات اجرایی آن در دست اقدام است  و تا 18000 هکتار دیگر قابل توسعه می باشد. این مجتمع به طور میانگین 3000 نفر کارگر دارد که در سال جاری در 36 استخر 20 هکتاری مشغول به کار بوده اند. 
این مجتمع در فاصله 17 کیلومتری شمال شهر گمیشان و 75 کیلومتری مرکز  استان گلستان واقع شده است که از جنوب به کانال زهکش آبگشت و از شمال به مرز ترکمنستان و از غرب به جاده گمیشان و از شرق به دشت قلاجیق  محدود می گردد.

سایر مطالب مفید: مراحل تولید ماهیان گرم آبی