خصوصیات گیاه شناسی خیار

خصوصیات گیاه شناسی خیار
برگ: برگ خیار نسبتاً پهن و بزرگ و رنگ آن سبز روشن است که به طور متناوب روی ساقه قرار می گیرد. بریدگی های کم عمق، برگ خیار را به پنج قسمت یا لوب مثلثی شکل تقسیم می کند و قسمت وسط دارای-نوک تیز می باشد.
اندازه برگ ها در خیار معمولی  ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر و در خیارهای گلخانه ای ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر می باشد.
دمبرگ خیار بلند، قطور و آبدار است. در روی هر گره از ساقه فقط یک برگ به وجود می آید، اما از گره سوم به بعد پیچک ها نیز تولید می شوند که منشأ خیز شاخه ای داشته و به ساقه کمک مکنند تا بتواند از قیم بالا برود.
گل: گل های نر یا ماده هستند که روی یک پایه قرار دارند یعنی گیاه خیار یک پایه است. تعداد گل های نر همیشه زیادتر از گل های ماده بوده و قبل از گل های ماده ظاهر می شود.
طول عمر بوته خیار کوتاه تر از طول عمر سایر گیاهان این خانواده بوده و نیاز آن به گرما نیز کمتر می باشد. در خیارهای گلخانه ای، بوته های خیار تولید گل های ماده می نمایند و این ارقام به نام ماده گل معروف می باشند. به دلیل ماده گل بودن این ارقام راندمان در بوته ها  نسبت به انواع یک پایه ای که دارای گلهای نر و ماده بر روی یک بوته است بسیار بالا می باشد.
میوه: میوه خیار دسته گوشتی است. شکل میوه بلند و رنگ سبز دارد. طول خیارهای معمولی ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است اما در خیارهای گلخانه ای بین ۲۵ تا ۵۰ سانتی متر متغیر می باشد.

با کشتیار بیشتر بدانیم: ارقام خیار گلخانه ای در ایران

تلخی موجود در میوه های خیار در اثر ماده ای به نام کوکوربیتاسین است که در ته آن وجود دارد. این ماده در ریشه ساخته می شود که در خیار های هیبرید گلخانه ای دیده نمی شود. برای انتخاب بذر خیار داربستی بهتر است از بذرهایی استفاده شود که بیش از ۶ ماه از تولید آن گذشته باشد.
انتخاب رقم به خاطر تنوع درارقام یک تصمیم پیچیده است. باید بدانیم بذر مناسب بذری است که با شرایط محیطی بیشترین سازگاری را از نظر رشد و باردهی داشته باشد و نسبت به شرایط نامطلوب و آفات و بیماری ها مقاوم باشد.
معمولاً در فصول سرد سال از ارقام تک گل و در فصول گرم از ارقام پر گل استفاده می شود. از دیگر مشخصات  خوب برای یک رقم خیار، هرس بوته می باشد زیرا برخی از بوته ها به لحاظ ژنتیکی نیاز به هرس ندارند و برخی از بوته ها از ابتدای رشد اصلی نیاز به هرس به موقع دارند.
ریشه: سیستم ریشه خیار تقریباً گسترده ولی نازک است و در سطح وسیع گسترش می یابد و در عمق ۳۰ سانتیمتری ریشه های انبوهی تولید می کند. بنابراین برای کاشت خیار باید خاک سطح الارض را غنی و سرشار از مواد غذایی نمود .
ساقه: ساقه خیار علفی و به رنگ سبز روشن آبدار و دارای پوست نازک و کرک دار می باشد. ساقه اصلی این گیاه به صورت عمودی رشد می کند ولی پس از تولید شاخه های جانبی بر روی زمین و به دو صورت افقی رشد می کند.
از گره های روی ساقه اصلی این گیاه به صورت عمودی رشد می کند. از گره های روی ساقه اصلی یک یا چند شاخه فرعی به وجود می آیند که بر روی همه آنها  می تواند میوه تشکیل شود.

با کشتیار بهتر بکاریم: تعریف و شناخت گلخانه

ارقام هیبرید خیار گلخانه ای بیشتر گل ماده تولید می کنند و نیازی به گرده افشانی ندارند که به این ارقام پارتنوکارپ یا بکرزا نیز می گویند. اغلب خیارهای گلخانه ای دراز و کشیده و از نوع بی دانه می باشد ولی خیارهای هوای آزاد از نوع دانه دار هستند.

 ارقام خيار گلخانه اي از نوع بكرزا  و ماده گل مي باشد و مهمترين خصوصيات اين ارقام به قرار زير است  :
1-    سازگار با شرايط كشت در گلخانه هستند .
2-    احتياج به زنبور يا ديگرعوامل تلقيح كننده ندارند.
3-    راندمان محصول زياد مي باشد .
4-    با انجام هرس و جوان نمودن بوته ، عمر گياه را مي توان چندين بار تجديد نموده و مجدداً بهره برداري نمود .

 

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی پرورش خیار