نژادهای زنبور: زنبورعسل ريز

 ازهمه زنبورها کوچکتر بوده تنها يک شان درزير شاخه های درخت درست می کند، اين زنبور به حالت وحشی در هندوستان و جنوب ايران از استان خوزستان تا چابهار زندگی میکند. ميزان توليدعسل آن بسيار اندک است.

انتشار آن در ایران در نواری به طول ۲۰۰۰ کیلومتر از قصر شیرین در جنوب کردستان در غرب تا جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان در شرق، (به ویژه استان خوزستان ، بوشهر ،مخصوصا جنوب فارس و هرمزگان ) ادامه دارد.آپیس فلورا در طول سال بین جلگه و کوهستان مهاجرت می کند و قبل از مهاجرت ذخیره عسل خود را به پایان می برد هر کلنی‌ یک "شان" بیشتر ایجاد نمی کند و در هر فصل پس از مهاجرت در هر " شان" در کنار نوزادان و در حاشیه "شان" نیم تا یک کیلوگرم عسل ذخیره می‌کنند.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: نژادهای زنبور عسل: زنبورعسل هندی

مانند زنبور عسل معمولی، این گونه دارای گرایش به نور مثبت است اما لانه خود را در فضای باز و اغلب بر شاخه درختان بنا می‌کند.

این گونه زنبورعسل علاقه زیادی به ساختن شان در میان درختان انبوه گرمسیری (لیمو، کنار، نخل و …) و ما بین بوته‌ها و پایین بام منازل، ورودی سرداب، درون غار و ترک‌های باز کوه‌ها و جدار داخلی چاه آب (در عمق ۴ تا ۶ متری) دارد. قسمت فوقانی شان یعنی مکانی که به سقف یا شاخه وصل گردیده است، ضخیم‌تر بوده و محل ذخیره عسل و گرده گل می‌باشد. مواد تشکیل دهنده این نوع عسل با دیگر نژادها تفاوتی ندارد و خاصیت کریستالیزه شدن ندارد.


شاید برای شما مفید باشد:  جدید ترین توصیه های فنی زنبورداری