فصل E در منحنی زنبور داری

در مهرماه باید زنبورها را برای زمستان گذرانی آماده کنیم : – تغذیه ی زمستاني را شروع کنيم وازعایق بندی کندوها و بازدید دریچه ی پرواز غافل نشويم . به طورمعمول در مهر ماه به منظور كاهش مصرف انرژي وجلوگيري از ورود مهاجمان مختلف از قبيل موش وزنبور های بزرگ و … به داخل كندو ، دريچه ی پروازرا كوچك تر کرده ویا از شبکه های مخصوص استفاده می کنند. کندوها باید سالم باشند . کندوها را باید در محلی که از جریان باد سرد زمستانی دور است ، نگه داریم .- باید به تعداد لاروها و تخم ها توجه کنیم ؛ارزش تخم ولارو در اين موقع از سال بسيارزياد است كلوني پرجمعيت راحت ترزمستان را پشت سرمی گذارد
– باید کندو را از نظر ابتلا به انواع بيماری ها از جمله «واروآ» و «نوزما» بررسی و در صورت لزوم با آن ها مبارزه کنیم .

با کشتیار بیشتر بدانیم: تغذیه طبیعی زنبور عسل

در ابان ماه ، ملکه تخم ریزی خود را قطع می کند. بنا براين بايد ازبازديدهاي بي مورد به ويژه زماني كه درجه حرارت محيط زير ۱۰ درجه و رفت و آمد زنبورها قطع شده است ، اجتناب نمود . براي اطلاع از وضعيت كلوني مي توان از روش های ديگری استفاده کرد : – اگر زنبور را کنار آب ديديم ؛ يعني در کندو تخم یا لارو وجود دارد .همچنين ديدن و شمارش زنبورهایی که به کندو وارد و یا از آن خارج می شوند ، وزن کردن مستمر كندو ، گوش دادن به صداي زنبورهای داخل كندو پس از آن که به ديواره ی کندو ضربه زدیم يا مشاهده ی مصرف شربت زنبورها مي تواند از روش هاي مناسب كنترل زنبورستان باشد . استفاده از اين روش ها می تواند در مدّت زمستان گذراني ادامه يابد . در نواحی مرکزی و شمال غربي ایران ، زنبورها از نیمه ی دوم این ماه خوشه می بندند.
در اذر ماه به علت بارش احتمالی برف باید سوراخ پرواز هر چند وقت یک بار مورد بازدید قرار گيرد. همچنين مي توان به امور دفتري از جمله آمار زنبورستان ، كندوهاي آن وشناسنامه ی هر يك از كلوني ها رسيدگی کرد و به نظافت ابزار ، وسايل داخل انبار و مرتب کردن آنها پرداخت.

با کشتیار بیشتربدانیم: نژادهای زنبور عسل

 در دی ماه به علّت سرمای زياد ، نباید درِكندو را باز کرد و وضعیت کندو را باید از طریق سوراخ پرواز بررسی نمود . در مواقع ضروری، باید این کار را در یک روز آفتابی انجام دهیم.
در بهمن ماه زنبور از خواب زمستانی بیدار می شود . در اواسط این ماه ، ملکه شروع به تخم گذاری می کند.اگر نسبت به محیط شناخت داریم ، باید قانون ۴۰ روزه (تغذیه ی تحريكي )را اجرا کنيم ؛ تغذيه در اواخر اين ماه ، در چهل روز بعد موج جمعيتي را به راه می اندازد كه با اول اوج جريان شهد همزمان است . بیماری «نوزوما» هم از آفاتی است که در این ماه زیاد می شود.
فعّاليّت تدريجی زنبور ها از اوّل اسفند ماه آغاز می شود . تخم گذاری افزايش می يابد و مصرف غذای جمعیت نيز نسبت به ماه های ديگر بيشتر می شود . به طورمعمول اوج تلفات زمستاني كلوني ها نیز به علت اتمام غذاي آنها در اين ماه ديده مي شود.
 


شاید برای شما مفید باشد:  جدید ترین توصیه های فنی زنبورداری