ارقام خیار گلخانه ای در ایران

ارقام خیار گلخانه ای در ایران
خيار گلخانه اي را تقريبا در همه جا مي توان كاشت زيرا هر جا كه عوامل طبيعي مناسب نباشد مي توان شرايط مناسب را مصنوعا با استفاده تاسيسات و دستگاههاي لازم ايجاد نمود . بسياري از گلخانه هايي كه خيار در نزديكي شهرهاي بزرگ و بازارهاي مصرف وجود دارد زيرا خيار توليدي در وضعيت مطلوب با طراوت و تازگي كافي به بازار مي رسد و نسبت به محصول توليدي مناطق دوردست با قيمت مناسب تري به فروش مي رسد.
 از نظر هزينه توليد،مناسبترين منطقه براي كشت خيار گلخانه اي منطقه اي است كه زمستان ملايم داشته باشد و در فصل سرد بتوان فقط با استفاده از انرژي آفتاب و بدون احتياج به گرماي مصنوعي ، حرارت كافي براي رشد خيار را در داخل گلخانه فراهم نمود. در مناطق جنوبي ايران مانند خوزستان ، جيرفت و جنوب استان فارس اين شرايط فراهم است و تعداد روزهاي سرد و يخبندان ، زياد نيست.اگر چند روزي هم هوا سرد باشد رشد بوته خيار موقتا كاهش يافته يا متوقف مي شود  و پس از گرم شدن هوا به حال عادي بر مي گردد.
بديهي است در اين مناطق اگر در هواي سرد ، به خصوص شبها وسيله اي براي گرم كردن گلخانه تعبيه شود بوته هاي خيار به مراتب بهتر رشد كرده و محصول زودرس تر ، مرغوب تر و با فراواني توليد مي شود . عامل محدود كننده در جنوب ايران كوتاه بودن فصل سرد است و عملا نمي توان بيش از حدود  4  ماه  پوشش پلاستيكي را روي گلخانه نگه داشت . بعد  از اين مدت با اينكه بوته هاي خيار در بهترين وضعيت توليد قرار دارد هوا در گلخانه به شدت گرم مي شود و بايد پوشش پلاستيكي را كنار زد.

با کشتیار بهتر بکاریم: برخی از ارقام خیار گلخانه ای موجود در ایران

 از آنجا كه  ارقام پارتئوكارپيك براي كاشت در هواي آزاد مناسب نيست بعد از برداشتن پوشش تدريجا كيفيت وكميت محصول كاهش مي يابد و افزايش تدريجي درجه حرارت بوته ها از بين مي رود .
در نقاط ساحلي گيلان ومازندران نيز هوا در زمستان نسبتا ملايم است و با هزينه كم مي توان خيار زمستاني را در گلخانه پرورش داد . عامل منفي در اين نقاط و در بعضي از سالها كمبود آفتاب است و تداوم هواي ابري و باراني ممكن است باعث كاهش محصول و تاخير برداشت شود.  در نقاطي مانند تهران و ورامين ، اصفهان ، يزد ، كرج ، مشهد و غيره گرم كردن گلخانه در شبهاي سرد و همچنين در روزهاي ابري و باراني ضروري است . در هنگام سرماي شديد ، حتي در روزهاي آفتابي نيز گرم كردن گلخانه لازم مي شود . بنابراين تهيه وسايل مناسب وكافي براي ايجاد گرما از ضروريات اصلي ايجاد گلخانه در اين قبيل مناطق به شمار مي آيد .
  بوته خيار را مي توان در گلخانه هاي دايمي يا گلخانه هاي موقت پرورش داد . گلخانه هاي ثابت يا دايمي گلخانه اي است كه معمولا از شيشه و فلز ساخته مي شود و تاسيسات دايمي مانند سيستم حرارت مركزي ، آبياري قطره اي ، درچه هاي تهويه يا هواكش هاي متصل به ترموستات در آنها نصب گردد .
 گلخانه هاي موقت كه به آنها تونلهاي مرتفع نيز اطلاق مي شود گلخانه هايست كه از اسكلت سبك و ساده آهن گالوانيزه يا ندرتا اسكلت چوبي ساخته مي شوند و پوشش آنها پلاستيكي است . تونل مرتفع بايد آنقدر بلند باشد بتوان به طور ايستاده در آن رفت و آمد كرد . اسكلت اين گلخانه ها  طوري ساخته شده است كه در صورت نياز بتوان آن را در فصل گرم جمع آوري كرد و در فصل سرد مجددا برپا نمود.

با کشتیار بهتر بکاریم: جدیدترین توصیه های هواشناسی کشاورزی

در تونلهاي مرتفع ، هم از سيستم حرارت مركزي و ساير تاسيسات دايمي  و هم  سيستم گرمايي موقت استفاده مي شود.  بسياري از تونلهاي پلاستيكي در مناطق مناسب ، بدون گرماي مصنوعي مورد استفاده قرار مي گيرد و  به آنها تونلهاي سرد گفته مي شود . كشت زير پلاستيك كه در جيرفت و خوزستان و بعضي ديگر از مناطق كشاورزي ايران معمول است نوعي استفاده از تونل سرد است منتهاي ارتفاع اين تونلها مخصوصا نوع يك رديفي آنها نسبتا كم است و گياه فقط قسمتي از عمر خود را درآن مي گذراند حال آنكه در تونلهاي مرتفع رشد و بار دهي زير تونل پلاستيكي سپري مي شود .
بعد از انتخاب زمان کشت باید بذر مناسب و خوبی انتخاب کنیم که مناسب با نوع اقلیم و آب و هوای منطقه باشد . مثلا برای مناطق جنوبی که زمان کشت از اوئل مهر شروع می شود و تا اواخر خرداد سال بعد می توان برداشت محصول داشت و یا مناطق شمالی و مرکزی که کار کاشت از اوائل دی ماه شروع می شود بذر های تک گل پیشنهاد می شود ، که دارای برگ های کوچک و مقاوم به سرما بوده و جهت دوره های طولانی مناسب می باشد . ولی در اقلیم هایی که دو فصل کشت دارند بهتر است از ارقام پر گل که محصول زیادی در زمان کوتاه دارند استفاده گردد .
شایان ذکر است که بسیاری از کشاورزان بدون توجه به نوع رقم و زمان کشت و زمان کشت آن و تنها به علت پر گل بودن آن اقدام به کشت در فصولی می کنند که مناسب حال آن بذر نیست ، در نتیجه با مشکلاتی مواجه می شوند که برای آنها اندکی ناشناخته و غریب می باشد .کشاورزانی که آشنایی با خواص ارقام مختلف ندارند ، اشتباه عمده ای را مرتکب می شوند ، و آن این است که ارقام پر گلی را که برای فصول بهاره کشت نموده اند و محصول خوب و زیادی برداشت کرده اند ، مجددا برای کاشت پاییزه انتخاب می کنند .
با شروع فصل سرما و کوتاه شدن طول روز تعداد زیادی میوه های کوچک در هر بوته مشاهده می کنند که علت ریز ماندن میوه ها بر روی ساقه محصولی برداشت نمیکنند و با تصوراتی که دارند کود و سم را به گیاه تحمیل می کنند . در حالی که با کاشت بذر های تک گل ، میوه کمتری مشاهده می کنند ، اما محصول بیشتری برداشت می کنند.با توجه به شرایط گلخانه و بسته بودن محیط آن از ارقام بی دانه در کشت گلخانه ای خیار استفاده میشود .
به طور کلی بهترین ارقام خیار آنهایی هستند که فقط گل ماده تولید میکنند ( بکرزا یا پارتنوکارپ ) و نیازی به گل نر ندارند . برخی از محاسن این نوع ارقام خیار عبارتند از
1)    دارای رشد سریع بوده و ظرف مدت 8 هفته تولید میوه می کنند
2)    مناسب و منطبق با شرایط پرورش و تولید در گلخانه ( دما ، رطویت )
3)     امکان 3 نوبت کاشت و برداشت محصول در گلخانه در طول سال
4)    میزان تولید و برداشت بالا دارد و هر بوته 15 تا 20 کیلو گرم محصول می دهد

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی پرورش خیار