معرفی محصول آفتاب گردان

گل آفتابگردان یا گل آذریون (عربی‌شدهٔ آذرگون)[۱] (نام علمی: Helianthus annuus) نام یک گونه از سردهٔ آفتابگردان است. گل آفتابگردان گیاهی است یک ساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتابگردان دورادور آن را گرفته‌اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتابگردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت‌وپز مناسب است. 

در کشتیار بیشتر بخوانیم: تاریخچه محصول آفتاب گردان

  آفتابگردان بومي آمريكاي شمالي بوده و به فراواني در بسياري از مناطق قاره آمريكا يافت مي شود . گرچه تراكم جمعيت و پراكنش آن با افزايش شهر نشيني و چراي حيوانات و غيره كاهش يافته است ولي تنوع ژنتيكي آنرا هنوز هم در جوامع بومي مي توان يافت . آفتابگردان بومي بوسيله بوميان آمريكاي شمالي مورد استفاده قرار مي گرفت و شواهد باستان شناسي نشان مي دهد كه انواع طبق درشت و دانه درشت آن قرنها قبل موجود بوده است . آفتابگردان توسط بعضي از بوميان آمريكايي ساكن شرق كوههاي راكي مخلوط با ساير سبزيجات در تغذيه و همچنين بصورت كنسانتره مصرف مي شده است .

از دانه گل آفتاب‌گردان برای روغن‌کشی برای تهیه روغن خوراکی استفاده می‌شود. می توان از تخمه های او به عنوان تغذیه استفاده کرد