معرفی محصول زیتون و مناطق کاشت

زیتون خاص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و معروف به گیاه مدیترانه‌ای می‌باشد. در مناطقی که بارندگی کمتر از 600 میلی‌متر باشد، انجام آبیاری ضروری است ولی در مناطقی با بارندگی بیش از 600 میلیمتر با پراکنش مناسب کشت دیم زیتون امکان‌پذیر است. این گیاه به زمستان‌های ملایم و تابستان‌های گرم و خشک نیاز دارد. زیتون در عرضهای 45 درجه شمالی تا 30 درجه جنوبی کشت می‌شود. اصولاً درخت زیتون می تواند به تغییرات نسبتاً زیادی از بارندگی و دما مقاومت نشان دهد و بیشتر به سرمای زمستانه حساس می باشد. در مرز 45 درجه شمالی، حدوداٌ مناطق جنوبی فرانسه، دمای زمستان و بهار به کمتر از صفر درجه میرسد.

در عرض جنوبی ، یعنی نواحی جنوب تونس و مراکش دمای ماههای تابستان گاهی به بیش از 45 درجه سانتیگراد می رسد، این مناطق اغلب گرم وخشک و بدون باران هستند. در مناطق حاره ای و نیمه حاره ای هم زیتون به خوبی رشد و نمو می کند. اما به علت نبودن سرمای کافی زمستان و عدم استراحت درخت، باردهی اتفاق نمی افتد. در این مناطق رشد سریع و مداوم ، تعادل فیزیولوژیکی درخت را تحت تأثیر قرار داده و درخت زودتر پیر و فرسوده می شود. زیتون برای رشدونمو و گلدهی به روزهای آفتابی زیاد در فصول بهار و تابستان نیازمند است. طبق تحقیقات انجام شده 1500 ساعت آفتاب سالیانه برای زیتون مناسب و بین 1500 تا 1000 ساعت درختان در هم فرو رفته وکمتر از 1000 ساعت برای زیتونکاری مناسب نمی باشد.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: پراکندگی و کشت زیتون در ایران

در عصر حاضر این میوه گستردگی فراوانی در جهان پیدا کرده‌است و اگر چه ناحیه مدیترانه که خاستگاه آن است هم‌چنان تولیدکننده عمده زیتون است، این درخت اکنون در نواحی بسیار زیادی که برای توزیع‌کنندگان اولیه آن ناشناخته است، با موفقیت کشت می‌شود. یک درخت زیتون که با دیوارهای آجری بلند محافظت می‌شود در باغ فیزیک چلسی لندن نگهداری می‌شود. زیتون مدت زمان کمی پس از کشف قاره آمریکا توسط ساکنین اسپانیایی به آن‌جا انتقال یافت.

این گیاه در شیلی به فراوانی سرزمین اصلی زیتون کشت می‌شود (گاهی اوقات تنه درخت قطور می‌شود) درحالی که روغن به دست آمده از میوه آن کیفیتی متوسط دارد. بعد از آن، زیتون وارد کشور پرو شد اما به موفقی شیلی نبوده‌است. در قرن ۱۷ (مبلغان مذهبی یسوعی) آن را به مکزیک بردند و توسط همین نمایندگان در کالیفرنیا کاشته شد که در آن‌جا بر اثر مدیریت بی‌دقت فاتحان انگلوساکسون کشت آن متوقف شد. در ایالات جنوب شرقی نیز به کشت آن مبادرت شده مخصوصاً در کارولینای جنوبی، فلوریدا و می‌سی‌سی‌پی. این گیاه درون بسیاری از کشورهای نیم‌کره شرقی کشت شده که به علت نوع کشت در قدیم ناسازگار محسوب می‌شده‌است. در ایران و ارمنستان آن را در دوران نسبتاً اولیه تاریخ می‌شناختند و در حال حاضر باغ‌های زیتون بسیار زیادی در مصر علیا نیز وجود دارد. درخت زیتون به کشاورزی چین نیز معرفی شده‌است و یکی از منابع مهم افزوده شده برای کشاورزان استرالیایی است. کوینزلند دارای آب و هوایی بسیار مطلوب برای زیتون است. در جنوب استرالیا نزدیک آدلاید شدیداً رشد می‌کند و احتمالاً مناطق ساحلی فراوانی در این قاره جزیره‌ای وسیع وجود دارد که امکان پرورش این گیاه در آن‌ها نیست. هم‌چنین زیتون با موفقیت در برخی قسمت‌های جزایر مهاجرنشین معرفی شده‌است.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: مناطق مناسب کشت و پرورش هلو در جهان و ایران

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی زیتون