معرفی و تاریخچه محصول مرکبات

 منشا مرکبات با یک تاریخ پر از جنجال و افسانه های جالب شناخته شده است. برخی از پژوهشگران بر این باورند که مرکبات بومی مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری آسیا بوده و منشاء آن بخش های خاصی از جنوب شرقی آسیا شامل چین، هند و مجمع الجزایر مالی می باشد .
با توجه به نسخه های خطی قدیمی که در میان اسناد باستانی چینی پیدا شده اند، اولین متونی که به مرکبات اشاره کرده اند مربوط به دوران تایودر حدود 2200 سال پیش میباشند یعنی زمانی که مرکبات و مخصوصا نارنگی و پوملو (شداک) ارزش بسیاری داشته و فقط در دربار امپراطوری استفاده می شده است مشخص شده است که خاستگاه لیمو در هند بوده و پرتقال و نارنگی بومی چین هستند. تحقیقات جدید نشان می دهند که اگرچه خاستگاه برخی از گونه های تجاری مرکبات مانند پرتقال، نارنگی و لیمو جنوب شرقی آسیا می باشد، اما گفته می شود که منشا اصلی مرکبات استرالیا، گینه نو و نیوکالدونیا (NewCaledonia) در نزدیکی استرالیا می باشد. گسترش مرکبات به سایر نقاط جهان مانند شمال آفریقا و جنوب اروپا به کندی انجام شده است.

با کشتیار بیشتر بدانیم: مناطق کشت مرکبات درجهان و ایران

بعضی از گونه های مرکبات قبل از میلاد مسیح به مناطق غربی آسیا نظیر عمان، ایران و فلسطین انتقال یافته است. گزارش شده است که اسکندر مقدونی 330 سال قبل از میلاد مسیح یکی از گونه های مرکبات به نام بالنگ را در ایران مشاهده کرد. نارنج، لیمو ترش و لیمو عمانی در حدود 1200 تا 1300 سال پیش و توسط اعراب به ایران آورده شده است. درخت پرتقال به احتمال زیاد در قرن 16 میلادی توسط پرتغالیها از اروپا به ایران آورده شده است و به این دلیل آن را پرتقال نامیده اند. کشت اقتصادی مرکبات در ایران از 300 سال پیش در شمال کشور آغاز شده و به جنوب کشور رفته است .
عقیده بر این است که بالنگ از ایران به مناطق مدیترانه ای راه یافت و در دوران امپراطوری روم، یعنی بین سال های 27 قبل از میلاد و 248 بعد از میلاد مسیح در ایتالیا برخی از گونه های مرکبات وجود داشته اند .
اولین بار مرکبات توسط جهانگردان اسپانیایی و پرتقالی به آمریکا معرفی شده و اولین باغ های آن در فلوریدا در سال 1655 و در  کالیفرنیا  در سال 1769 دیده شدند و از آن به بعد تولید و فرآوری و تجارت جهانی آن به طور معنی داری افزایش یافت و مرکبات مقام اول را در بین مهمترین میوه های جهان کسب کردند.

 

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی مرکبات