یک شنبه، 30 شهریور 1399

واژه برنج و ویژگی‌های گیاه‌شناسی برنج

واژه برنج از کلمه هندی چلتو گرفته شده و در زبان انگلیسی به آن شلتوک (دانه برنج همراه با پوست ) گفته می‌شود. نام برنج از زبان هندی گرفته شده که به آن ARISI می‌گویند. در زبان انگلیسی به برنج RICE گفته می‌شود که همان نام عمومی برنج است.

در زبان فرانسه RIZ، ایتالیا RIZO، روسی RIS و در زبان آلمانی RIES می‌گویند .  نام علمی آن  ORYZA SATIVA . L.  می‌باشد. در استان مازندران به برنج «بینج» نیز گفته می‌شود. برنج یكی از گیاهان مخصوص كاشت در نواحی مرطوب استوایی و مناطق نسبتا“ گرم و معتدل است و در مناطقی كه بارندگی سالانه حدود 1000 میلیمتر است، بخوبی از خودسازگاری نشان داده و محصول مناسبی از نظر كمیت و كیفیت تولید می‌كند. از نظر عرض جغرافیایی در بیشتر نقاط دنیا، از استوا تا 45 درجه شمالی و تا 45 درجه جنوبی رشد می‌كند. ارتفاع از سطح دریا، تأثیر چندانی بر رشد برنج ندارد. در هندوستان این گیاه تا ارتفاع 3000 متری و در ایران از سطح دریا تا ارتفاع 1400 متری كشت و رشد می‌كند لیكن اكثر مناطق كشت برنج در ارتفاع كمتر از 600 متری واقع شده‌اند .برنج گیاهی است كه دارای تنوع ژنتیكی و توان سازگاری بالایی است.

در کشتیار بیشتر بخوانیم: پراکنش کشت برنج در ایران

ویژگی‌های گیاه‌شناسی برنج

برنج گیاهی یک‌ساله، علفی با ساقه توخالی و دارای 8 تا 12 گره در طول ساقه است. این گیاه از تیره گندمیان (GRAMINES) بوده که در آسیا از جنس ORYZA و در آفریقا از جنس GLABRHMA می‌باشد. برنج دارای دو جنس یاد شده و چندین واریته می‌باشد که در بیش از 140 میلیون هکتار از اراضی قاره آسیا و دیگر مناطق جهان کشت می‌شود. گل‌های برنج دارای شش پرچم است.

دانه‌های سفید رنگش را زبانچه‌گل، کاملاً فرا گرفته که «شلتوک» نامیده می‌شود. ساقه این گیاه مانند ساقه‌های گندم، بندبند بوده و ارتفاع آن به حدود 5/1 متر می‌رسد. ویژگی‌های گیاه‌شناسی برنج در شکل زیر نشان داده شده‌است. برنج گیاهی است که دارای ارقام زودرس (طول دوره رشد 130 تا145 روز)، متوسط ‌رس (150 تا 160روز) و دیررس (170 تا 180روز) می‌باشد.

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی برنج