نیازهای زیستی غیر آب و هوائی محصول سیب

 

سیب درخت برگریزی است که معمولاً ارتفاعش در درخت‌های کاشته شده از ۱٫۸ تا ۴٫۶ متر و در درخت‌های خودرو تا ۱۲ متر می‌رسد. هنگام کشت، اندازه و شکل و تراکم شاخه‌ها با انتخاب ساقه زیرزمینی و روش برش آن تعیین می‌شود. برگ‌ها متناوب به رنگ سبز تیره و شکل تخم مرغی ساده با حاشیه‌های دندانه‌دار بوده و از سطح زیرین اندکی کرک‌دار هستند. 

بالا رفتن عملکرد در واحد سطح ،بیشتر از حجم میوه در تحت تاثیر رطوبت تا حد مطلوب قرار دارد این بخاطر آن است که در شرایطی که رطوبت کافی در طول تشکیل جوانه ومیوه در خاک ، وجود دارد.در حقیقت ،بعد از تشکیل میوه ،مهمترین عاملی که درمیزان محصول درخت موثر می باشد رطوبت خاک است.

بطور کلی مسلم است که برای داشتن یک محصول با حداکثر حجم و وزن میوه ،باید باغ در تمام طول حیات فعال درخت در هر فصل ،آب کافی وبه اندازه بخورد وخاک رطوبت لازم را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی محصول سیب و تاریخچه آن

نور خورشید عاملی است که بیشترین اهمیت فیزیولوژِیکی  را برای گیاهان دارد زیرا به تشکیل کلروفیل کمک کرده و فرایند فتوسنتز را سرعت میبخشد. به عنوان بومی مناطق معتدل درخت سیب یک  نبات روز بلند بار نامیده می شود، لذا واکنش شدیدی در مقابل کوتاه شدن طول مدت روشنایی روز نشان میدهد. اگر مدت افتاب روزانه کاهش یابد درخت سیب دارای رشد گیاهی کم بوده و عملکرد پایین با درجه محصول نامرغوب تولید می نماید. همینطور قطر تاج  درخت کوچکتر شده و شاخه های میوه دهنده به سرعت مسن و خشک میشوند شاخه ها برگهایشان را  میریزند و شاخه های جوان و باریک طویل و دارای میانگردهای زیاد خواهند بود.

  تابش مستقیم نور  خورشید علاوه بر افزایش رنگ میوه به علت افزایش میزان فتوسنتز در برگهای مجاور میوه باعث افزایش  قند میوه و شیرینی بیشتر ان خواهد شد. میوه هایی که در بخش های سایه کامل درختان قرار میگیرند نه تنها کوچک و سبز خواهند بود بعلاوه دیرتر هم خواهند رسید.

سایر اطلاعات مفید در کشتیار: نیاز های آب هوایی گردو

جوانه زدن نیز تحت تاثیر مدت نور روزانه قرار میگیرد.  رشد میوه ها همچنین بوسیله مقدار نور دریافت شده توسط برگها تعیین میشود. میوه های رشد کرده  در باغ با روشنایی کم دارای اندازه کوچک و بدون رنگ و طعم  یا اصلا بدون طعم هستند. 

سیب چهار نوع شاخه دارد: نرک، لامبورد، براندی، سیخک (اسپور). اسپورها شاخه‌های کوتاهی با طول بین ۳ الی ۷ سانتیمتر بوده و در سال دوم در نوک شاخه جوانه‌های زایشی تولید می‌کنند.

شکوفه‌ها در بهار همزمان با جوانه زدن برگ تولید می‌شوند. درخت سیب دارای گل‌آذین خوشه‌ای با ۴ تا ۶ گل است. گل‌های ۳ تا ۴ سانتیمتری (۱٫۲ تا ۱٫۶ اینچ) دارای پنج گلبرگ برنگ سفید و کمی صورتی – که به‌تدریج رنگ می‌بازد – هستند. گل مرکزی گل‌آذین «شاه‌گل» نامیده می‌شود، که پیش از بقیه باز شده و می‌تواند به میوهٔ بزرگتری تبدیل شود

 

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی سیب