آفات گردو - پروانه کرم جگری

پروانه کرم جگری (European goat moth)
Trypanus cossus L.
Syns.: Cossus ligniperda L.
Cossus cossus L.
(Lep., Cossidae)
پروانه کرم جگری Trypanus cossus نیز روی درختان گردو در نواحی معتدل مرطوب ایجاد خسارت می کند.
لارو پروانه جگری چوبخوار درختان میوه و بالاخص درختان جنگلی می باشد و در ایران در سال 1328 توسط دواچی گزارش شده است. این آفت از نظر خسارت کم و بیش مانند پروانه فری بوده و بیشتر در نواحی معتدله و سرد و مرطوب انتشار دارد.

با کشتیار بیشتر بدانیم: کنه گال زگیلی برگ گردو

-مناطق انتشار
این آفت در تمام نواحی پالئارکتیک جهان دیده می شود. مناطق انتشار آن شامل آفریقای شمالی، کشورهای خاورمیانه، خاور دور (سیبری و چین) و در ایران از استانهای مرکزی، خراسان، کردستان، گیلان، مازندران، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی و شاهرود جمع آوری و گزارش شده است.
-گیاهان میزبان
سیب، گیلاس، گلابی، آلو، زیتون، نارون، بلوط، تبریزی، شاه بلوط، لیموترش و افرا از جمله میزبانهای این حشره می باشند.
-شکل شناسی
-حشره کامل
حشره کامل به رنگ قهوه ای متمایل به خاکستری است و عرض آن با بالهای باز به 55-80 میلیمتر و به طول 25-35 میلیمتر می باشد. بدن کوتاه و کلفت و پوشیده از موهای کوتاه است. بالهای جلویی دارای تعدادی خطوط عرضی موجدار است
تخمها بیضی شکل، قرمز متمایل به قهوه ای و 1.2× 1.7 میلیمتر می باشند.
-لارو
لاروها جگری رنگ هستند. بدین ترتیب که در قسمت پشتی به رنگ قرمز جگری و در سطح شکمی و پهلوها روشنتر است. کپسول سر و صفحه پشت سینه سیاه رنگ است. لاروهای کامل طولشان به 90-100 میلیمتر می رسد.
-شفیره
شفیره ها به طول 50-60 میلیمتر می باشند.

در کشتیار: توصیه های هواشناسی کشاورزی

-خسارت
خسارت این آفت مانند پروانه فری بوده و لارو آن در داخل شاخه ها و تنه درختان از چوب تغذیه می کند. لاروها به درون چوب درخت نفوذ می کنند. بعضی از درختان از جمله نارون به این آفت حساس می باشند
-زیست شناسی
حشرات کامل در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند. ماده ها سنگین و دارای شکم خیلی بزرگ هستند. حشرات کامل شب فعال می باشند. هر حشره ماده حدود 500 تخم به طور دسته ای می گذارد. دوره رشد جنینی 12-15 روز است. در مراحل اولیه این حشره به درختان مسن بیشتر حمله می کند. بیشتر در نواحی کوهستانی با آب و هوای سرد و مرطوب انتشار دارند. لاروها پس از خروج از تخم ابتدا مدتی در ناحیه کامبیوم زندگی می کنند و در مراحل بعدی داخل استوانه مرکزی و چوب شده و در این قسمت دالانهای کج و معوجی ایجاد می کنند. در مرحله آخر لاروی پیله ای به دور خود تنیده و تبدیل به شفیره می شوند. مرحله شفیرگی یک ماه به طول می انجامد. بر خلاف کرم خراط این لاروها به ندرت به شاخه های جوان خسارت وارد می کنند. این حشره دارای 2 نسل در سال می باشد.
-کنترل
چون سوراخ ورودی و خروجی لارو حشره یکی است با فرو بردن یک مفتول سیمی در داخل سوراخ می توان لارو را زخمی یا کشت این روش در سطوح کوچک بسیار مؤثر واقع می شود. ضمناً می توان یک تک پنبه را به بنزن یا تلفوردوکربن آغشته نموده و داخل دهانه سوراخ تغذیه ای کرد. در سطوح گسترده و در صورت نیاز به کنترل می توان با تعیین نقطه اوج پرواز پروانه ها قبل از تخمریزی سمپاشی کرده و حشرات کامل را قبل از موفق شدن به تخمریزی از بین برد. مضافاً بر اینکه چون این گونه درختان مسن و ضعیف را بیشتر مورد حمله قرار می دهد می توان با حذف درختان مسن در صورت داشتن توجیه، کانونهای آلودگی را از بین برد و در عین حال درختان ضعیف را با رعایت اصول صحیح باغداری تقویت نمود.

 


شاید برای شما مفید باشد:  جدیدترین توصیه های فنی گردو